Centrum Naturalnego Rodzicielstwa ROZKWIT

tel. kom.: +48 502 375 088

Bez kategorii

Marika Krajewska „Z serca do serca. Afirmacje dla kobiet w ciąży”

Czy wiecie, że… dziennie przelatuje nam przez głowę aż 65 tysięcy myśli?!
Moc naszego umysłu jest nieograniczona, słowo raz po raz staje się ciałem – tak działa nasz mózg, o czym dobrze wiedzą coachowie, trenerzy mentalni czy inni terapeuci.
Neurobiolog dr Bruce Lipton powiedział: „Chwila, gdy zmieniasz swoje postrzeganie jest momentem zmiany chemii Twojego ciała„. To mocne przełożenie: głowa-ciało.
Jeśli tak się dzieje, to warto zasilać te z myśli, które są dla nas karmiące, wspierające i dające moc.
Praktyka afirmacji, często wykorzystywana chociażby w sporcie, idealnie sprawdza się również w przygotowaniach do porodu.
Można ułożyć swoje własne pozytywne deklaracje okołoporodowe, wypisać je i porozwieszać w różnych miejscach w domu, tak, by widzieć je wielokrotnie każdego dnia, aby wzmocnić proces przeprogramowywania. Ale… można też już od samego początku ciąży czytać „Z serca do serca. Afirmacje dla kobiet w ciąży” i budować wiarę w moc swoich kompetencji od pierwszych dni.
Ta mała książeczka Mariki Krajewskiej zawiera afirmacje podzielone na 9 m-cy, po jednej na każdy tydzień ciąży. Co ciekawe, startujemy z punktu: pierwszy tydzień. Wiele z nas doświadcza stanu oczekiwania, a później czuje z mocą moment połączenia komórek, implantacji albo ma niezmąconą wewnętrzną pewność, że do łona przybył nowy mieszkaniec. Tym z nas autorka wychodzi naprzeciw, nie pomijając tego stanu pomiędzy.
Co więcej, mam też poczucie, że społecznie cały pierwszy trymestr jest trochę porzucony w kontekście budowania kontaktu z dzieckiem. Brzuszek jest mały, nie czuć ruchów, oswajamy się z tym, co się dzieje z naszymi hormonami, cielesnością, zawirowaniami emocjonalnymi… Na to wszystko też jest miejsce w Afirmacjach.
Każda z części obejmuje wiele aspektów: emocje, psychikę i ciało kobiety oraz jej relację z dzieckiem. Dużo w nich budowania zaufania do mądrości własnego organizmu oraz podążania za intuicją. I chociaż afirmacje pisane są w pozytywnym tonie, to nie zabrakło w nich przestrzeni na wątpliwości, niepokoje, smutek czy różne inne odczucia związane z niedogodnościami stanu błogosławionego.
Nie, nie, jeśli myślicie, że będzie tylko różowo-balonikowo-bobasowo, to może Was zaskoczyć. Autorka prowadzi nas przez rzeczywiste emocje, przez naturalne „podwodne światy oceanu wątpliwości” zapowiadając, że z każdego dna jest wyjście „gdy przyjdzie na to odpowiedni czas”, a „po każdej nocy wstaje świt”. Zachęca do akceptacji strachu jako naturalnego elementu, który – gdy zostaje uznany – może być wstępem do zmiany postrzegania i punktem wyjścia do mocy kreacji.
Towarzyszy nam jednak głównie we wzmacnianiu poczucia obfitości, jedności, spokoju, miłości, wiary i nadziei. Albo w skrócie mówiąc: po prostu w budowaniu świadomości.
Służą temu również ćwiczenia, wszak książka nazywa się też notesem kreatywnym dla przyszłych mam. Na każdy tydzień mamy pustą stronę do zapisania z konkretnym zadaniem. Pozwala to prowadzić dialog z maluszkiem i pozostawać w jeszcze większym kontakcie ze sobą.
Afirmacje pisane są w czasie teraźniejszym i kończą się na 40 tygodniu, gdy „koniec ponownie staje się początkiem”. Trochę brak mi uwzględnienia porodu, wszak im bliżej końca III trymestru, spora część myśli i emocji kieruje się ku narodzinom.
Z serca do serca” to wyjątkowa pozycja na rynku. Głębia treści, bazująca na najnowszych odkryciach psychologii prenatalnej i naukowych dowodach na związek psychiki z ciałem, daje sposobność przetransformowania przekonań, osadzenia się w polu serca i zbudowania łączności z dzieckiem z poczuciem wsparcia całego wszechświata. Czego chcieć więcej?!